Letošnji nabor nominacij sicer ne prinaša večjih odstopanj od pričakovanega. Vendarle je to leto, ko se je zaključila osem sezon dolga fantazijska saga Igra prestolov (Game of Thrones), zato se zdi – celo kljub polemikam in vprašljivi narativni kakovosti zadnjih dveh sezon – kolikor toliko pošteno, da se po letošnje emmyje odpravljajo z največ nominacijami. Kar 32 so jim jih nabrali, kar je deset več, kot so jih imeli na lanski podelitvi. Obenem je to nov rekord za serijo z največ nominacijami v letu dni. V kategorijah stranskih igralcev, kjer je sicer 12 nominirancev, jih recimo kar 7 pripada Igri prestolov. Po številu skupnih nominacij sledi The Marvelous Mrs. Maisel (produkcija Amazon), ki se poteguje za 20 nagrad.
HBO z zmagoslavnim nasmeškom
Med največkrat nominiranimi v letošnjem izboru se je na tretjem mestu zasidral kritiško in splošno opevani ter rekordno visoko ocenjeni Černobil (Chernobyl) produkcijske hiše HBO z 19 nominacijami, za njim pa večni komični šov Saturday Night Live z 18 nominacijami. Sledijo komična serija Barry in biografska miniserija Fosse/Verdon s 17 nominacijami ter fantastična kriminalna Netflixova serija When They See Us s 16 nominacijami.
Ko se nominacije sortirajo po produkcijskih hišah, se po rami lahko zadovoljno trepljajo predvsem pri HBO, saj se njihove vsebine letos borijo za kar 137 kipcev. Ta številka jim odzvanja še toliko bolj zmagoslavno zato, ker jih je lani, ko so beležili 108 nominacij, prehitel Netflix s 112 nominacijami. Letos je tako HBO daleč pred vsemi (poleg Igre prestolov so ključni naslovi v bitki za emmyje še Barry, Veep in Černobil), Netflix pa sledi s 117 nominacijami, ki so razpršene med njihove številne vsebine, med katerimi izstopajo When They See Us, Russian Doll, Ozark in GLOW.
Če se ob tem sprašujete, zakaj nikjer ne zasledite nominacij za Deklino zgodbo (The Handmaid's Tale) produkcijske hiše Hulu, kar brez skrbi – niso je spregledali. Serija se ni uvrstila med letošnje nominirance, ker je bila predvajana junija, torej po roku za oddajo nominacij za nagrade emmy. Bomo navijali prihodnje leto.
Naša predvidevanja
Popoln seznam nominirancev v vseh kategorijah lahko prelistate na uradni strani nagrad emmy, mi pa z vami delimo nekaj naših najbolj izrazitih favoritov, ki so med nominiranci označeni s poudarkom (bold).
Najboljša omejena serija
- Chernobyl (HBO)
- Escape at Dannemora (Showtime)
- Fosse/Verdon (FX)
- Sharp Objects (HBO)
- When They See Us (Netflix)
Komentar:
Černobil je resda dodobra pretresel gledalce na vseh koncih sveta, da smo potem kolektivno obujali spomine na leto 1986 in se istočasno zgražali nad uprizoritvijo sovjetskega soočanja s to nuklearno katastrofo. Ko smo serijo gledali, se je zdelo, da je Černobil očiten fenomen leta. Potem pa smo gledali Netflixovo mini serijo When They See Us in hitro je postalo jasno, da ta strašljiva družbena kriminalna drama preprosto nima konkurence. Vrhunska režiserka Ava DuVernay je kronologijo resničnih dogodkov iz odmevnega primera Central Park Five speljala s takšnim čustvenim nabojem, da serije preprosto ni mogoče spregledati.
Najboljša dramska serija
- Better Call Saul (AMC)
- Game of Thrones (HBO)
- Killing Eve (BBC America)
- Bodyguard (Netflix)
- Ozark (Netflix)
- Pose (FX)
- Succession (HBO)
- This Is Us (Netflix)
Komentar:
Kljub mešanim reakcijam na zadnjo sezono je Igra prestolov mastodont, ki z 32 nominacijami totalno dominira letošnjo podelitev. Akademija obožuje zmagovalce, ki iz leta v leto pobirajo nagrade in navkljub fantastični konkurenci (Killing Eve in Succession sta prepričljivo kakovostni seriji, Netflixov biser Bodyguard pa je kriminalna serija, ki jo že od premiere priporočamo vsem, ki iščejo naslednji binge material), zato ne bodo spustili priložnosti, da kipec ponovno poklonijo Igri prestolov.
Najboljša komična serija
- Barry (HBO)
- Fleabag (Amazon)
- The Good Place (NBC)
- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
- Russian Doll (Netflix)
- Schitt's Creek (Pop)
- Veep (HBO)
Komentar:
Politični diskurz je na vseh koncih zahodnega sveta v polnem zagonu. Če kdaj, se zdaj tudi tisti, ki so se morda prej raje obračali stran od politike, urno politično opismenjujejo. Preprosto tako, da spremljajo politične vsebine, ki postajajo iz dneva v dan bolj senzacionalne in že same po sebi podobne filmskim vsebinam. V tem kontekstu satirično-humoristična serija Veep štrli iz nominacij kot najbolj očiten favorit, zlasti zato, ker se že tolikokrat nagrajena serija z letošnjo sezono za vselej poslavlja. Stavnice zato tu ne vidijo druge opcije – Veep še zadnjič pobere vse, kar se tiče TV-komedije. Je pa obenem res, da se Veep tokrat prvič sooča z lanskim zmagovalcem produkcije Amazon – The Marvelous Mrs. Maisel. Ta visoko produkcijski izdelek, ki je lani s prvo sezono tako očaral, da so mu brez hudega premisleka podali zmagoslavni kipec (Veep namreč lani ni bil med nominacijami), tako vsekakor ostaja resen konkurent.
Najboljša igralka v dramski seriji
- Emilia Clarke (Game of Thrones)
- Jodie Comer (Killing Eve)
- Viola Davis (How To Get Away With Murder)
- Laura Linney (Ozark)
- Mandy Moore (This Is Us)
- Sandra Oh (Killing Eve)
- Robin Wright (House of Cards)
Komentar:
Po dramatičnem preobratu v pripravi šeste in s tem zadnje sezone Hiše iz kart (House of Cards), kjer so morali praktično čez noč iz serije izrezati Francisa Underwooda, lik Kevina Spaceyja, in zgodbo popolnoma preusmeriti na lik njegove žene in predsednice ZDA, Carrie Underwood, ki jo igra Robin Wright, smo na koncu z navdušenjem gledali fenomenalno, močno žensko vlogo, ki je odlično dominirala v krvoločnem ekosistemu na vrhu ameriške politike. A vendarle je to veliko leto Igre prestolov. Kolikor si Robin Wright zasluži vse pohvale, je Emilia Clarke kljub štorasto izpeljanemu preobratu v osebnosti svojega lika vendarle naša predraga in opevana Khaleesi, ki je dodobra zaznamovala letošnjo pomlad.
Najboljši igralec v dramski seriji
- Jason Bateman (Ozark)
- Sterling K. Brown (This Is Us)
- Kit Harington (Game of Thrones)
- Bob Odenkirk (Better Call Saul)
- Billy Porter (Pose)
- Mila Ventimiglia (This Is Us)
Komentar:
Najprej naj povemo, da smo fanatični ljubitelji serije Better Call Saul in verjamemo, da si Bob Odenkrik zasluži vsa možna priznanja za vlogo, s katero se nam je zapisal med top TV-like že v seriji Kriva pota, potem pa jo mojstrsko popeljal v enega najboljših spin-off momentov našega časa. A podobno kot pri nominaciji za najboljšo igralko tudi tu ne moremo ignorirati Kita Haringtona in dejstva, da je to zadnja priložnost, da mu podelijo kipec za vlogo Jona Snowa, najbrž najbolj esencialnega lika v Igri prestolov (četudi na koncu ni dobil krone). Kit Harington je bil za to vlogo že nominiran leta 2016, a takrat emmyja ni dobil. Tokrat smo prepričani, da mu ne uide.
Najboljši igralec v omejeni seriji ali filmu
- Mahershala Ali (True Detective)
- Benicio Del Toro (Escape at Dannemora)
- Hugh Grant (A Very English Scandal)
- Jared Harris (Chernobyl)
- Jharrel Jerome (When They See Us)
- Sam Rockwell (Fosse/Verdon)
Komentar:
Seveda bi tule brez pomisleka stavili na impresivno igro Jareda Harrisa v Černobilu, a ne smemo pozabiti, da je med naštetimi največji ljubljenec igralskega ceha in akademije v bistvu Sam Rockwell, s kar nekaj oskarji in zlatimi globusi v žepu. Vse kaže, da zna biti to večer, ko bo na poličko k preostalim pristavil še zlatega emmyja in tako izpolnil tole prestižno zbirko. Da pa ne boste rekli, da nismo drzni, bomo za dokončno odločitev izbrali Mahershalo Alija iz Pravega detektiva (True Detective), preprosto zato, ker je dostavil navdušujoče prepričljiv in čustveno nabit prikaz človeka, ki se v zajetju osebne nesreče bori z izgubo spomina.
Najboljša igralka v omejeni seriji ali filmu
- Amy Adams (Sharp Objects)
- Patricia Arquette (Escape at Dannemora)
- Aunjanue Ellis (When They See Us)
- Joey King (The Act)
- Niecy Nash (When They See Us)
- Michelle Williams (Fosse/Verdon)
Komentar:
Amy Adams je sicer že lep čas zrela za zlatega oskarja iz rok filmske akademije, a nekako se nam zdi, da bo pred tem vseeno padel tale dobro namerjen emmy. V Sharp Objects Amy osvoji vlogo novinarke, ki se po brutalnem umoru vrne v domači kraj, kjer se mora spopasti z neštetimi demoni iz preteklosti in razkriti šokantno resnico za krvavimi dogodki. Osem epizod te vrhunske mini serije smo pogledali v enem binge vikendu in ostajamo prepričani, da se ji tale emmy ne sme izmuzniti. Mimogrede, za Amy Adams je to prva televizijska vloga.
Najboljši igralec v komični seriji
- Anthony Anderson (Black-ish)
- Don Cheadle (Black Monday)
- Ted Danson (The Good Place)
- Michael Douglas (The Kominsky Method)
- Bill Hader (Barry)
- Eugene Levy (Schitt's Creek)
Komentar:
Bill Hader iz Barryja je sicer emmyja odnesel že lani, a ga tudi v letošnji sezoni kritiki ne morejo prehvaliti. Don Cheadle se na drugi strani kaže kot resna konkurenca, a če bi želeli staviti na varno, bi tudi tokrat stavili kar na Haderja.
Najboljša igralka v komični seriji
- Christina Applegate (Dead to Me)
- Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
- Julia Louis-Dreyfus (Veep)
- Natasha Lyonne (Russian Doll)
- Catherine O'Hara (Schitt's Creek)
- Phoebe Waller-Bridge (Fleabag)
Komentar:
Včasih se vprašamo, zakaj ta kategorija sploh še obstaja. Julia Louis-Dreyfus v glavni vlogi komične serije Podpredsednica (Veep) na HBO je preprosto tako všečna, priljubljena in organsko zasidrana v vlogi Seline Meyer, da se niti ne čudimo, da njena domača polica ječi že pod kar sedmimi emmyji. Rachel Brosnahan se tu zdi kot zdrava alternativa, a kaj, ko se je tako zdelo tudi lani. Pa ni šlo. Saj ji ne moremo zameriti – Julia je izjemna. Tako zelo, da bo zelo verjetno morala narediti prostor še za osmi kipec.
Najboljša stranska igralka v dramski seriji
- Gwendoline Christie (Game of Thrones)
- Julia Garner (Ozark)
- Lena Hadey (Game of Thrones)
- Fiona Shaw (Killing Eve)
- Sophie Turner (Game of Thrones)
- Maisie Williams (Game of Thrones)
Komentar:
Ježešna! Šest nominacij in kar štiri pripadajo igralkam iz Igre prestolov. Sansa Stark, Arya Stark, Cersei Lannister ali Brienne of Tarth? Saj ne znamo izbrati najboljše. Katero bi najraje videli na prestolu? Najbrž kar plemenito Brienne, ki jo je igrala Gwendoline Christie. S katero bi najraje žurali? Najbrž s Cersie Lannister, ki jo je fenomenalno uprizorila Lena Headey, a kaj, ko ne vemo, ali bi se še kdaj zbudili. In katera bo po naše dobila emmyja? Maisie Williams. Njen lik Arye Stark najbolj ustreza modernemu diskurzu o močni ženski. Samozavestna, fatalna, odločna Arya, ki je končala pohod Nočnega kralja, zajahala belega konja in se na koncu odločila poiskati, kaj je bolj zahodno od Zahodnjega. Tale emmy je njen.
Najboljši stranski igralec v dramski seriji
- Alfie Allen (Game of Thrones)
- Jonathan Banks (Better Call Saul)
- Nikolaj Coster-Waldau (Game of Thrones)
- Peter Dinkelage (Game of Thrones)
- Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
- Michael Kelly (House of Cards)
- Chris Sullivan (This Is Us)
Komentar:
Podobno trenje kopice igralcev iz Igre prestolov se odvija tudi med nominiranci v moški kategoriji. Jaime Lannister, Theon Greyjoy in Tyrion Lannister med liki iz Igre prestolov, kamor bo tale kipec zagotovo romal. A tu skorajda ni debate. Peter Dinklage kot Tyrion Lannister je markantno izstopal kot eden najbolj priljubljenih likov serije, s svojim neprecenljivim igralskim talentom pa je prepričljivo izpeljal tudi šibkejši scenarij osme sezone.
Fotografije: Profimedia