Penetracijski test: ključni cilji
Prvi cilj je identifikacija varnostnih ranljivosti in slabosti v sistemu. Drugi cilj je priprava priporočil za odpravo teh ranljivosti in izboljšanje splošne varnosti informacijskega sistema. Rezultat testa je podrobno varnostno poročilo, ki vključuje:- Povzetek za vodstvo.
- Analizo možnih scenarijev napadov in njihovih posledic.
- Seznam identificiranih ranljivosti z oceno njihove resnosti.
- Praktična priporočila za izboljšanje varnosti.
Kaj je penetracijski test?
Penetracijski test (ang. penetration test) je strukturiran varnostni pregled, ki simulira kibernetske napade na informacijske sisteme, aplikacije ali omrežja organizacije. Cilj takšnega pregleda je prepoznati in oceniti varnostne pomanjkljivosti sistema ter preveriti, kako učinkovito je vzpostavljena obramba pred možnimi napadi. Test izvajajo strokovnjaki, ki uporabljajo metode in orodja, podobna tistim, ki jih uporabljajo zlonamerni napadalci, vendar v kontroliranem okolju in z dovoljenjem naročnika.Vrste penetracijskih testov
Pri izvedbi penetracijskih testov se uporabljajo različni pristopi, ki so prilagojeni specifičnim potrebam in značilnostim informacijskega sistema. Najpogostejši med njimi vključujejo:Zunanji penetracijski test
Izvaja se z namenom simulacije napada iz zunanjega okolja, kot bi ga izvedel zunanji napadalec. Cilj je preveriti, ali je mogoče pridobiti dostop do informacijskega sistema brez notranjih podatkov. Posebna pozornost je namenjena varnosti zunanjih strežnikov, spletnih aplikacij in drugih javno dostopnih virov. Pri izvedbi teh pregledov se izogibamo destruktivnim tehnikam, kot so DDoS napadi, in se osredotočamo na identifikacijo potencialnih ranljivosti.Notranji penetracijski test
Usmerjen je v preverjanje varnosti znotraj omrežja organizacije. Ta vrsta testa je posebej uporabna za simulacijo scenarijev, kjer je napadalec že pridobil dostop do notranjega omrežja, bodisi kot zlonamerni notranji uporabnik bodisi z vdorom v notranji sistem. Izvajamo ga na dva načina:1. Slep način: Test se izvede brez predhodnega poznavanja tehničnih podrobnosti sistema, kar omogoča realistično simulacijo napada.
2. Analitičen način: Pregled zajema analizo nastavitev, konfiguracij in notranjih procesov, na podlagi katerih se ocenijo morebitne ranljivosti.
Penetracijski test aplikacij
Poseben poudarek je namenjen testiranju varnosti aplikacij. Pregledi se osredotočajo na identifikacijo ranljivosti v aplikacijah, kot so spletne, mobilne ali namizne aplikacije, in na preverjanje, kako bi lahko napadalec izkoristil aplikacijsko logiko ali funkcionalnosti za pridobitev nepooblaščenega dostopa ali drugih koristi. Pri testiranju aplikacij se pogosto uporablja metodologija OWASP TOP 10, ki vključuje preverjanje najpogostejših vrst ranljivosti.
Dodatni varnostni pregledi
Penetracijski test pogosto dopolnjujejo še druge vrste varnostnih pregledov, ki skupaj tvorijo celovito varnostno strategijo organizacije:Varnostno skeniranje
Varnostno skeniranje je osnovni korak pri identifikaciji tehničnih ranljivosti na strežnikih in napravah. Čeprav se razlikuje od penetracijskega testa, saj gre bolj za tehnično preverjanje kot za simulacijo napadov, je ključnega pomena za prepoznavanje potencialnih šibkih točk.
Test varnostne osveščenosti uporabnikov
Ta test zajema simulacijo napadov, kot so phishing kampanje, ki so namenjene preverjanju odzivnosti uporabnikov na poskuse socialnega inženiringa. Rezultati takšnih testov služijo kot osnova za izboljšanje ozaveščenosti zaposlenih ter pripravo ustreznih izobraževalnih programov.
Penetracijski test: ključen korak k varnejšemu poslovnemu okolju
Varnostni pregledi so postali nepogrešljiv del vsake organizacije, ki želi zagotoviti varno delovanje svojega informacijskega sistema in zaščititi svoje podatke pred kibernetskimi napadi. Eden najpomembnejših postopkov, ki jih pri tem izvajamo, je prav ta test. Predstavlja simulacijo napada na informacijski sistem z namenom identifikacije varnostnih ranljivosti in predlogov za izboljšave. V nadaljevanju bomo predstavili različne vrste penetracijskih testov ter njihovo vlogo pri zagotavljanju celovite informacijske varnosti.
V A1 Slovenija smo izvedli že več kot 100 različnih tipov varnostnih pregledov, naši strokovnjaki pa so visoko usposobljeni in imajo najvišje stopnje certifikatov CEH.