Premagajmo digitalno preobremenjenost z nastavitvami ⚙️📱
Raziščite praktične tehnološke rešitve kot so sledilnik časa zaslona, oranžna svetloba na računalniku ter preklop na črno-beli zaslon na telefonu📴.
5 min
456 xp
Ustrezna drža pri delu z računalnikom
Dolgotrajno sklanjanje glave in nepravilno sedenje lahko povzročita bolečine v vratu, hrbtu in zapestju ter napetost v mišicah ☝️. Hkrati modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni, zavira proizvodnjo melatonina, hormona, ki uravnava spanje🌛. Posledice so slabša kakovost spanja, utrujenost oči in večja dovzetnost za glavobole.
Preprosti ukrepi za ustrezno telesno držo:
- Ergonomska nastavitev prostora: Zaslon postavite na višino oči, uporabljajte nosilce za prenosnike (tudi knjige delujejo!😉) in ergonomsko miško.
- Redni odmori: Vsakih 20 minut poglejte za 20 sekund v razdaljo 20 metrov, da spočijete oči.
- Ustrezna drža: Stopala naj bodo plosko na tleh, hrbtenica naslonjena na stol, glava poravnana z vratom.
- Raztezanje: priporočljivo vsakih 30 - 45 minut dela pred računalnikom🤸♀️.
Ukrepi za znižanje ravni dopamina ob uporabi digitalnih naprav:
Izklop obvestil:
Razumljivo, da telefona ne moremo več dati na potiho, saj smo ves čas v pogonu. Lahko pa seveda izklopimo obvestila aplikacijam, ki niso nujne 🔕. Bistveno je, da se mi odločamo, kdaj imamo čas za odgovarjanje na vsa sporočila. Kolikokrat se nam je že zgodilo, da smo uporabili telefon z enim namenom, vendar nas je vmes prestreglo toliko drugih aplikacij, da smo po ukvarjanju z aplikacijami izključili telefon in ugotovili, da sploh nismo naredili tistega, kar smo najprej hoteli🌪️!To je odličen dokaz, da smo postali Sužnji zaslona, in da moramo ukepati.
Kako izklopiti obvestila?
Android: obvestila določenih aplikacij ugasnemo v nastavitvah > Notifications & Status bar > App notifications.
iOS: Nastavitve > Apps > Notifications.
Sledilnik časa pred zaslonom 📱:
Danes ima že vsaka naprava z Android ali iOS operacijskim sistemom vgrajen sledilnik časa zaslona. Na Android sistemu v nastavitvah poiščite Digital Wellbeing, ki vam beleži, katere aplikacije ste uporabljali in koliko časa 🕑. Na iOS operacijskem sistemu pa v nastavitvah poiščite možnost Screen Time. Vpogled v čas, preživet pred zaslonom, vam bo služil v gotovo boleč razmislek, kako bi lahko denimo 2 uri dnevno uporabili za kaj koristnejšega kot brezglavo drsanje po socialnih omrežjih. Številka, ki kaže tedensko uporabo zaslona pa je najverjetneje še bolj zastrašujoča in nam jasno kaže, da je ta čas smiselno uporabiti za kaj drugega ⛰️.
Nočni način 🌚:
Nastavitve za oranžno svetlobo zmanjšajo vpliv modre svetlobe, ki je krivec za nekakovosten spanec, saj zmanjšuje tvorjenje melatonina. Današnje naprave že samodejno omogočajo nastavitev v nočni način:
Android: Settings > Display > Dark Mode. S to nastavitvijo naredimo zaslone črne, na veliko Android telefonih pa lahko v istih nastavitvah najdemo tudi toploto bave.
iOS: Settings > Display & Brightness > Night Shift
Črno-beli zaslon na telefonu 📴:
Z načinom brez barv dosežemo to, da nam privlačen izgled aplikacij in obvestil pretirano ne sprošča dopamina. Naprave z iOS operacijskim sistemom imajo to možnost dodano v sklopu nastavitev, pri Androidovih telefonih pa moramo za to nastavitev omogočiti Možnosti za razvijalce.
Android: Nastavitve > O telefonu > O napravi ali Sistem > 7-krat tapnemo na ime različice in tako odklenemo možnosti za razvijalce (Developer options). V tem razdelku se nam nato pojavi možnost Simulate Color Space. Izberemo Monochromy.
iOS: »Nastavitve« in tapnite »Dostopnost«. Nato izberite »Velikost zaslona in besedila«. Pomaknite se navzdol, dokler ne najdete nastavitve »Barvni filtri« in se je dotaknite.