
10 min
525 točk
Ustrezna drža 🧎♀️
Dolgotrajno sklanjanje glave in nepravilno sedenje lahko povzročita bolečine v vratu, hrbtu in zapestju ter napetost v mišicah. ☝️ Hkrati modra svetloba, ki jo oddajajo zasloni, zavira proizvodnjo melatonina, hormona, ki uravnava spanje. 🌛 Posledice so slabša kakovost spanja, utrujenost oči in večja dovzetnost za glavobole.
Preprosti ukrepi za ustrezno telesno držo:
- Ergonomska nastavitev prostora: Zaslon postavite na višino oči, uporabljajte ergronomsko miško in nosilec za prenosnik. Tudi knjige delujejo! 😉
- Redni odmori: Vsakih 20 minut poglejte za 20 sekund v razdaljo 20 metrov, da spočijete oči. 👀
- Ustrezna drža: Stopala naj bodo plosko na tleh, hrbtenica naslonjena na stol, glava poravnana z vratom. 🪑
- Raztezanje: Priporočljivo je vsakih 30 – 45 minut dela pred računalnikom. 🤸♀️

Ukrepi za znižanje ravni dopamina ob uporabi digitalnih naprav 🖥️
Dokazano je, da digitalne naprave povzročajo nekemično zasvojenost, ki jo lahko preprečimo z naslednjimi preventivnimi ukrepi.
1. Izklop obvestil 🔔
Razumljivo, da telefona ne moremo več dati na tiho, saj smo ves čas v pogonu. Lahko pa izklopimo obvestila aplikacijam, ki jih ne potrebujemo nujno. 🔕 Bistveno je, da se mi odločamo, kdaj imamo čas za odgovarjanje na vsa sporočila. Kolikokrat se nam je že zgodilo, da smo uporabili telefon z enim namenom, vendar nas je vmes prestreglo toliko drugih aplikacij in obvestil, da smo po ukvarjanju z aplikacijami pospravili telefon in ugotovili, da sploh nismo naredili tistega, kar smo najprej hoteli? 🌪️ To je odličen dokaz, da smo postali Sužnji zaslona in da moramo ukepati.
Kako izklopiti obvestila? 🚨
Android: Nastavitve > Notifications & Status bar > App notifications.
iOS: Nastavitve > Apps > Notifications.
2. Sledilnik časa pred zaslonom 📱
Danes ima že vsaka naprava z Android ali iOS operacijskim sistemom vgrajen sledilnik časa zaslona. Na Android sistemu v nastavitvah poiščite Digital Wellbeing, ki vam beleži, katere aplikacije ste uporabljali in koliko časa. 🕑 Na iOS operacijskem sistemu pa v nastavitvah poiščite možnost Screen Time. Vpogled v čas, preživet pred zaslonom, vam bo služil v gotovo boleč razmislek, kako bi lahko denimo 2 uri dnevno porabili za kaj koristnejšega kot brezglavo drsanje po socialnih omrežjih. Številka, ki kaže tedensko uporabo zaslona, pa je najverjetneje še bolj zastrašujoča in nam jasno kaže, da je ta čas smiselno uporabiti za kaj drugega. ⛰️
3. Nočni način 🌚
Nastavitve za oranžno svetlobo zmanjšajo vpliv modre svetlobe, ki je krivec za nekakovosten spanec, saj zmanjšuje tvorjenje melatonina. Današnje naprave že samodejno omogočajo nastavitev v nočni način.
Android: Settings > Display > Dark Mode. S to nastavitvijo naredimo zaslone črne, na veliko Android telefonih pa lahko v istih nastavitvah prilagodimo tudi toploto barve.
iOS: Settings > Display & Brightness > Night Shift.
Nočno svetlobo je na računalniku možno nastaviti tudi z uporabo programa f.lux.

4. Črno-beli zaslon na telefonu 📴
Z načinom brez barv dosežemo to, da nam privlačen izgled aplikacij in obvestil pretirano ne sprošča dopamina. Naprave z iOS operacijskim sistemom imajo to možnost dodano v sklopu nastavitev, pri Androidovih telefonih pa moramo za to nastavitev omogočiti Možnosti za razvijalce.
Android: Nastavitve > O telefonu > O napravi ali Sistem > 7-krat kliknemo na ime različice in tako odklenemo možnosti za razvijalce (Developer options). V tem razdelku se nam nato pojavi možnost Simulate Color Space. Izberemo Monochromy.
iOS: Nastavitve > Dostopnost > Velikost zaslona in besedila. Pomaknite se navzdol, dokler ne najdete nastavitve Barvni filtri.

Skupaj z otroki izoblikujte načrt uporabe telefonov za mizo in v prostem času, o katerem lahko preberete v tem blog zapisu.
Brihtno vprašanje
S katero funkcijo na telefonu preverimo, koliko časa smo uporabljali napravo?
Ta vsebina je zaklenjena
Kako ti je bil zapis všeč?
Ta vsebina je zaklenjena
Ste pozorni na vpliv zaslonov na zdravje? Preizkusite se! 💻
Ste pozorni na vpliv zaslonov na zdravje? Preizkusite se! 💻
Izberite pravo ravnotežje! Preverite, koliko časa lahko otroci preživijo pred zasloni 🕒 in kaj lahko storite za zaščito njihovih oči. 👀
10 min
do 350 točk
Ta vsebina je zaklenjena
Ne ustavi se tukaj! Potopi se v še več koristnih in zabavnih vsebin!

Čas branja: 10 min
Brezplačna konferenca o poučevanju v digitalni dobi 📚
Odkrijte, kako digitalna orodja izboljšujejo poučevanje! Pridružite se brezplačni konferenci in spoznajte sodobne pristope v izobraževanju.😊
do 175 točk

Čas branja: 12 min
Varno upravljanje naprav z Google Family Link 🔒
Vodič o uporabi Google Family Link za učinkovito upravljanje otrokovih naprav, nastavitev omejitev in nadzora vsebin. 📱👨👩👧👦
do 175 točk
%2520(1).webp&w=3840&q=90)
Čas branja: 10 min
Zmanjšaj digitalni odtis: očisti svoje naprave 🌍🧹
Očistite naprave, zmanjšajte digitalne odpadke in prihranite energijo za čistejše okolje. Praktični nasveti za trajnostno uporabo tehnologije. 🌍🔋
do 175 točk