Zdaj smo že dobro seznanjeni z Applovima zadnjima tehnološkima biseroma. iPhone Xs in njegov diametralno večji brat Xs Max sta hitro našla pot do kraljevskega mesta v svetu pametnih telefonov. Za navdušence nad izdelki, ki jih krasi simbol jabolka (primerno odgriznjenega), je to zelo intenzivno obdobje. Ker si po eni strani želimo Xs, po drugi strani pa vemo, da to nikoli ni popolnoma nedolžen nakup. Zakaj? Poglejmo skupaj in začnimo s tistim, kar pri Xs in Xs Max prepriča …
Boljša kamera
Smo v času, ko telefon pogosteje uporabljamo za fotografiranje kot pa za dejansko opravljanje telefonskih zadevščin. Ker nenehno vklapljamo telefonsko kamero, je lepo slišati, ko se ta v nam ljubem telefonu še nadgradi. Pri iPhone Xs se kamera sicer ni dramatično spremenila, sploh če v žepu nosite sorodnega X, ima pa zdaj novi senzor za globlje in večje točke (piksle), kar pomeni, da se pri fotografiranju 'posrka' več svetlobe. Fotografije s slabšo osvetlitvijo so tako resnično lepše – detajli so bolj izraziti in barve bolj žmohtne – kar je odlična novica, saj je Apple najbolj trpel ravno pri fotografiranju v pogojih z manj svetlobe.
Bionični procesor
Brez skrbi, Xs še ni terminator, tako da za zdaj še ne bo zdesetkal človeštva (samo naš proračun). Moramo pa priznati, da so že s prejšnjim procesorjem A11 dokazali, da pri Applu znajo delati odzivna in močna osrčja, ki brez težav odpihnejo celo konkurenčna Snapdragona in Kirina. Da pa ne zaspijo na lovorikah, so za Xs že tako najhitrejši procesor še izboljšali. Bionični procesor z dvema jedroma A12 je – po čisto uradnih podatkih – 15 odstotkov hitrejši od prednika, pri tem pa porablja 40 odstotkov manj energije. Igre letijo tekoče in gladko, aplikacije se odpirajo kot za šalo, s tem pa je telefon dobro pripravljen tudi na t. i. augmented reality aplikacije.
Boljša, a ne najboljša baterija
Bodimo pošteni – baterija pri iPhonih je zanesljiva ravno toliko časa, dokler Apple želi, da je zanesljiva. Ko se jim zdi, da bi zdaj lahko baterije usahnile že po nekaj urah mirovanja, bodo pač nažgali novi iOS z nekimi algoritmi, ki nas bodo pognali v mrzlično vklapljane možnosti za varčno uporabo baterijskega življenja. A ker je Xs zdaj le njihova najnovejša žverca, je prav, da ima tudi temu primerno baterijo. Kljub Applovim obljubam rezultati niso noro impresivni. Super veliki Xs Max bo ob zahtevnejši uporabi zdržal okoli 10 ur, manjši Xs pa še kakšno uro manj, kar pa za povprečno uporabo še vedno pomeni, da oba brez težav zdržita ves dan, tudi če imate kronični FOMO.
Izdatna trpežnost
Če pokukamo v čisto tehnične specifikacije, vidimo, da je označba za odpornost proti prahu in vodi od prejšnjega X do Xs nadgrajena iz IP67 v IP68. Hura! Kaj pa to dejansko pomeni? Predvsem to, da vam Xs lahko pade v meter in pol globoko vodo, pa se pri tem ne bo nemudoma spremenil v neuporaben kup (mokrega) čipovja. Kar je mogoče praktično, če ste precej nerodni in živite v okolici, kjer je nenavadno veliko ribnikov, vse druge pa verjetno bolj prepriča dejstvo, da ima XS trpežnejše steklo. Apple se celo hvali, da imajo trenutno najbolj trpežno steklo od vseh pametnih telefonov. Roko na srce, ni stekla, ki bi nam opravičil nerodni zdrs iz roke in padec iz metra in pol višine direktno na asfalt, zato vseeno ne bo šlo brez zaščitnega ovitka.
Nujne izboljšave
Čeprav se je iPhone X zdel kot skok v prihodnost, ker se odklene s prepoznavo lastnikovega obraza, pa je bila ta funkcija sprva še precej lesena. Različica Xs na tem področju ponuja nujne izboljšave. Telefon dejansko prepozna obraz bolje, celo ob jutranji zabuhlosti ali malce drugače spuščenih laseh, pa tudi odklene se hitreje, ko že enkrat prepozna lastnikovo faco. Vseeno si za zdaj še zapomnite 'passcode', bo še prišel prav. Obenem se XS končno lahko pohvali tudi kot prvi Applov telefon, ki omogoča uporabo dveh SIM-kartic.
Čas za nadgradnjo?
Pogledali smo, kaj vse nas je fasciniralo, zdaj pa pride trenutek odločitve. Sam že lep čas vztrajam pri davnem iPhone 7S, kar pomeni, da sem preskočil že dve generaciji. Telefon se dejansko drži nadvse solidno. V originalnem Applovem ovitku, ki ga uspešno ščiti pred mojo nerodnostjo, je sedmica videti skoraj kot nova. Ko so lani Apple zasačili, da so umetno upočasnjevali telefone z novimi iOS nadgradnjami in si zdaj te lumparije ne morejo več privoščiti, pa tudi nisem občutil kakšnih strašljivih upočasnitev pri samem delovanju (medtem ko so požrešnejše aplikacije druga zgodba).
Razlog za prehod na višjo generacijo bi bila v tej točki zame predvsem nekoliko upehana baterija, ki res ni več pri sapi za vse moje Twitch, YouTube in Apple Music zahteve, pa dejstvo, da stara procesorska moč kaže svoje nezmožnosti pri preklapljanju med vse bolj zahtevnimi aplikacijami. Ne gre pa tudi ignorirati dejstva, da je različica X prav manekenska.
Zakaj se torej sploh še obotavljam?
Jasno, zaradi cene.
Se spomnite tistih let, ko si prišel k mobilnemu operaterju, frcnil prijaznemu dekletu za okencem kovanec za 1 evro in ponosno odpeketal z novim mobilnim telefonom? Apple nam je za vselej uničil ta sanjski svet (no, Apple in dejstvo, da zdaj hočemo, da so vse storitve na tem svetu brezplačne). Naučili so nas, da so mobilni telefoni kot suho zlato in da moramo za ta res fine pogledati globoko v osebni budžet.
Cena novega Xs sledi trendu predhodnika. 1.119 EUR brez vezav za XS in 1.199 EUR za Xs Max pomeni, da se pogovarjamo o ceni, ki ustreza eni povprečni mesečni neto plači v Sloveniji (ta znaša 1.186,25 EUR). Če smo kolektivno sicer sprejeli dejstvo, da pametni telefoni zdaj stanejo toliko kot kakovostni prenosniki, bi Apple lahko vsaj v paket vključil vse, kar uporabnik takšnega telefona pričakuje. Tu se namreč skozi leta ni nič kaj dosti spremenilo. Poleg telefona je v šatuljici še standardni napajalni kabel in AirPod brezžične slušalke. Ni pa recimo hitrega polnilnika, kot tudi ni konverterja iz USB-C v lightning. Tudi nobene zaščite ne ponudijo v osnovnem paketu, čeprav je jasno, da jo bo 99 % uporabnikov želelo imeti.
Različica Xs je torej pripeljala nekaj občutnih nadgradenj, čeprav vizualno in arhitekturno ostajajo telefoni v družini X nespremenjeni. Za nekoga, ki je preskočil prvega X-a, je XS odlična izbira. A pri tako vrtoglavi ceni Xs in Xs Max zahtevata, da vsak pri sebi presodi, ali bo potem telefon tudi izkoristil do zadnjega centa.
Fotografije: Apple