Krožno gospodarstvo
Spodbujati krožno gospodarstvo ter vsako leto povečati število recikliranih in obnovljenih naprav.
Zmanjšati lastni ogljični odtis
Postati neto ogljično nevtralni z zmanjšanjem ogljičnega odtisa s postopnim prehodom na energijo obnovljivih virov.
Energetska učinkovitost
V primerjavi z letom 2019 povečati energetsko učinkovitost (porabljena el.energija za prenos podatkov ) za 80%.
Okoljska politika
Z okoljsko politiko v A1:
- presegamo zahtevane okoljske standarde,
- sprejemamo odgovorne trajnostne odločitve in
- zmanjšujemo vpliv na okolje.
Z Okoljsko politiko se v A1 zavezujemo k zmanjševanju vplivov na okolje in trajnostnemu poslovanju.
Zmanjšanje okoljskih vplivov
Povečujemo delež električne energije iz obnovljivih virov s potrdili o izvoru.
Zmanjšujemo porabo goriva in izpuste. Vozni park posodabljamo s hibridnimi in električnimi vozili ter racionaliziramo število službenih poti.
Povečujemo energetsko učinkovitost v stacionarnem in mobilnem omrežju. Uporabljamo energetsko varčnejšo opremo in naprave.
Zagotavljamo energetsko varčno in zeleno delovno okolje.
Povečujemo obseg poslovanja brez papirja. Arhivi so elektronski, omogočamo pa e-podpisovanje in e-račune.
Izogibamo se nastajanju odpadkov, zmanjšujemo njihovo količino in jih ustrezno recikliramo.
Zbiramo odslužene telefone in poskrbimo za njihovo reciklažo.
Komuniciramo z javnostmi o gradnji baznih postaj in elektromagnetnem sevanju.
V središče delovanja postavljamo čebele. Iščemo nove priložnosti, da odnos z njimi še nadgradimo. Zavedanje o pomenu čebel širimo v domačem in tujem okolju.
Uvrstitev v sistem EMAS
Aprila 2014 je Agencija RS za okolje A1 uvrstila v sistem EMAS. Vsako leto namreč uspešno obnovimo certifikat ISO 14001 in ustrezamo standardom za vpis v register EMAS.
Shema EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) je sistem EU za okoljevarstveno vodenje organizacij. Namenjena je spodbujanju primernejšega ravnanja z okoljem in obveščanju javnosti o vplivih njihovih dejavnosti na okolje. Je nadgradnja certifikata ISO 14001, ki z objavljanjem preverjenih okoljskih informacij zagotavlja večjo odprtost in odkritost.
- Okoljska izjava, EMAS 2023
- Okoljska izjava, EMAS 2022
- Okoljska izjava, EMAS 2021
- Okoljska izjava, EMAS 2020
- Okoljska izjava, EMAS 2019
- Okoljska izjava, EMAS 2018
- Okoljska izjava, EMAS 2017
- Okoljska izjava, EMAS 2016
- Okoljska izjava, EMAS 2015
- Okoljska izjava, EMAS 2014
- Okoljska izjava, EMAS 2013
- Okoljska izjava, EMAS 2012
Urbano čebelarjenje
V A1 podpiramo urbano čebelarjenje in povečanje števila kranjskih čebel v mestu. Na strehi poslovne stavbe A1 v Ljubljani imamo šest panjev s šestimi čebeljimi družinami. Te vsako leto pridelajo okrog 100 kilogramov kakovostnega medu. Med iz naših panjev sodelavci A1 uporabljamo za sladkanje čaja, večkrat na leto organiziramo tradicionalni slovenski zajtrk, preostale kozarčke medu pa namenimo za poslovna darila.
Med A1 je izredno kakovosten. Leta 2018 je na mednarodnem sejmu AGRA prejel zlato priznanje, leto prej pa srebrno.
O čebelah, pomenu skrbi zanje in njihovi dragoceni vlogi ozaveščamo sodelavce in širšo javnost. A1 je tudi član Čebelje poti, ki deluje pod okriljem Mestne občine Ljubljana. Skupaj z drugimi člani z najrazličnejšimi aktivnostmi skrbimo za dobrobit čebel v mestu, A1 pa tudi širše.
Prva 3D ulična poslikava v Ljubljani
Več cvetlic
Ob prvem svetovnem dnevu čebel, 20. maja 2018, smo ocvetličili Slovensko cesto v Ljubljani. Mimoidočim smo razdelili 3.500 medovitih lončnic, da jih posadijo na balkon ali vrt in tako pomagajo nahraniti čebele v času pozne paše. V Centrih A1 po Sloveniji pa smo razdelili 10.000 zavitkov semen medovitih rastlin.
Pentlja za podporo čebelam
Na svetovni dan čebel leta 2019 smo na naših prodajnih mestih razdelili 8.000 čebeljih pentelj. Sodelavce in uporabnike smo spodbudili, da si jo pripnejo in tako simbolično podprejo čebele. Uporabnike Facebooka pa smo pozvali, da si na svojo profilno fotografijo pripnejo virtualno pentljo.
Urbani čebelarji
V skrbi za čebelje družine na strehi poslovne stavbe A1 v Ljubljani smo oblikovali interno pobudo Postani urbani čebelar. Dva sodelavca sta se pod mentorstvom hišnega čebelarja izučila za urbana čebelarja. Ob tem sta ustvarila zbirko znanj in nasvetov za vse, ki bi se želeli ukvarjati z urbanim čebelarjenjem.
Čebelje Lahkonočnice
Čebele so pribrenčale tudi v naše pravljice za lahko noč Lahkonočnice. Pri njihovem nastajanju smo se povezali s Tinko Bačič, doktorico biologije in predavateljico na ljubljanski Biotehniški fakulteti, ter s pisateljem Sebastijanom Pregljem. Za slikovno upodobitev sta poskrbela ilustratorja Marko Rop in Marta Bartolj. Zgodbe pa so prebrali pripovedovalci iz Doma starejših občanov Fužine.
Čebelji natečaj za otroke
Ob selitvi čebeljih družin v nove panje smo organizirali likovni natečaj za otroke. V sodelovanju z Mladinsko knjigo in njenim projektom Cici umetnije smo otroke povabili, da narišejo risbe, ki jih navdihujejo Lahkonočnice. Med več kot 2.700 prejetimi ilustracijami smo jih izbrali 30. Te danes krasijo panjske končnice naših čebelnjakov.
Skupni zajtrk
Na tradicionalnem slovenskem zajtrku smo sodelavcem postregli z medom, ki so ga pridelale naše čebele, in jih tako opozorili na pomen čebel v našem življenju. Prikazali smo pobiranje in točenje svežega medu ter jih povabili k ročnemu pakiranju medu. Od maja 2018 imamo tudi neposredni prenos življenja v naših čebelnjakih.